Ból przewlekły a ostry

zoltaczka typu b

W zależności od czasu trwania dolegliwości bólowych, wyróżnia się ból ostry oraz przewlekły. Przyjmuje się, że ból ostry trwa do miesiąca, z kolei ból przewlekły utrzymuje się dłużej, niż 3 miesiące. Ból ostry pełni funkcję ostrzegającą. Nie do końca są poznane przyczyny bólu przewlekłego. Zazwyczaj jest on odpowiedzią na przebyty uraz lub chorobę.

Różnice między bólem ostrym a przewlekłym, widoczne są niemal na każdej płaszczyźnie. Ból ostry zazwyczaj ma charakter receptorowy. Ponadto cechuje go bardzo duże nasilenie. Leczenie jego jest zazwyczaj dość łatwe. Nawet, jeśli pojawią się jakiekolwiek następstwa, najczęściej są one przemijające.

W przypadku bólu przewlekłego, najczęściej ma on charakter pozareceptorowy. Jego natężenie nie jest aż tak duże, co w bólu ostrym. Jednakże ten rodzaj bólu jest dość trudny do wyleczenia. U osób z bólem przewlekłym, często można zaobserwować napięcie mięśniowe. Niekiedy, takie osoby mają stany depresyjne. Komplikacje wynikające z leczenia lub postępu bólu, zazwyczaj są trwałe. Chorzy często nie potrafią zlokalizować miejsca bólu. Ból przewlekły nie pełni ponadto żadnej, określonej funkcji. Stosowanie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych, zazwyczaj nie jest skuteczne.

ARZERRA Zovirax 200 mg

Comments are closed.