Neuropatie obwodowe

Najczęstszą postacią neuropatii obwodowej jest mononeuropatia. Jest to ból, który obejmuje jeden nerw. Ich przyczyną zazwyczaj jest uraz. Wśród mononeuropatii, wyróżnia się kilka postaci, które uzależnione są od stopnia uszkodzenia nerwu. W wyniku regeneracji nerwów, dochodzi do nadmiernej tkliwości oraz powstania silnego, promieniującego bólu. Ból ten zazwyczaj uzależniony jest od układu współczulnego.

Ból w neuropatii obwodowej może być również skutkiem długotrwałego ucisku nerwu, głównie przez otaczające go struktury. Powstają wówczas zmiany zwyrodnieniowe, zarówno włókien grubych, jak i cienkich. Przykładem tego rodzaju schorzenia jest zespół cieśni nadgarstka. Objawem tej dolegliwości jest drętwienie kilku palców dłoni, któremu towarzyszy ból. Innymi przykładami neuropatii obwodowych, które powstały na skutek ucisku, jest zespół rowka nerwu łokciowego. Często ten typ neuropatii, diagnozowany jest u cukrzyków.

U części osób rozwija się również przetrwały ból pooperacyjny. Ból ten jest następstwem zabiegu operacyjnego. Może się pojawić nawet po całkowitym zagojeniu tkanek. Zazwyczaj za jego wywołanie, odpowiedzialne jest uszkodzenie poszczególnych nerwów podczas operacji. Do czynników ryzyka, które mogą spowodować pojawienie się bólu pooperacyjnego, zalicza się np. niedokrwienie kończyny, neurologiczne komplikacje znieczulenia bądź charakter urazu operacyjnego.

Zantac tabletki powlekane 150 szczepienie żółtaczka

Comments are closed.