Przewlekłe bóle krzyża

Bóle krzyża są jedną z najczęściej występujących dolegliwości. U osób, które zgłaszają się do lekarza z tym problemem, zazwyczaj nie stwierdza się obecności innych chorób. Niekiedy pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, które dotyczą głównie osób starszych. Część z pacjentów uskarża się na przewlekłe bóle krzyża, która trwają co najmniej 3 miesiące.

Bóle przewlekłe znacznie ograniczają sprawność pacjenta. Taka osoba zazwyczaj ma również problemy z poruszaniem się. Ból najczęściej nie towarzyszy choremu przez cały czas, jednak obserwowane są okresy zaostrzeń oraz remisji. Jeżeli w momencie trwania bólu nie rozwija się żadna choroba, uznaje się go za przewlekły. Podczas wykonywania standardowych badań, zazwyczaj wszystkie wyniki są w normie. Niekiedy, w momencie zaostrzeń bólowych, można zaobserwować takie dolegliwości, jak np. mniejsza ruchomość kręgosłupa. Tego rodzaju bóle krzyża, bardzo często są problemem głównie osób starszych.

Ból krzyża miewa charakter receptorowy. Związany jest z podrażnieniem receptorów, które umiejscowione są w okostnej, stawach międzykręgowych, więzadłach, naczyniach czy osłonkach nerwowych. Bóle krzyża mogą także wynikać z uszkodzenia korzeni lub nerwów. Wówczas mają one charakter pozareceptorowy. Zazwyczaj jest on następstwem półpaśca bądź dyskopatii.

votrient zapalenie wątroby

Comments are closed.