Przyczyny bólu przewlekłego

Ból pojawia się w większości chorób oraz niemal przy każdym urazie. Ból przewlekły towarzyszy choremu od co najmniej trzech miesięcy, jednak w niektórych przypadkach, jego przyczyny nie są znane. W takim przypadku, ustąpienie bólu można uważać za wyleczenie. Jeżeli lekarz ustalił przyczynę bólu, jej wyeliminowane może spowodować zmniejszenie nasilenia dolegliwości, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasem nawet usunięcie przyczyny bólu, nie powoduje jego ustania. Najczęściej dotyczy to takich bólów, jak bólu rdzeniowego czy pourazowego.

Ból może także pojawiać się w chorobach układu nerwowego. Zazwyczaj są to bóle głowy, kręgosłupa bądź nerwobóle o charakterze przewlekłym. Wówczas, w zależności od dolegliwości, najczęstszymi rodzajami bólu, są te o charakterze neurogennym i neuropatycznym pozareceptorowym. Wyróżnia się jeszcze typy bólu ośrodkowego pozareceptorowego oraz bóle receptorowe.

Bóle przewlekłe często dotyczą mięśni, układu kostno-stawowego bądź związane są z rozwojem choroby nowotworowej. Bardzo często chorzy skarżą się również na bóle kręgosłupa. Do lekarza niekiedy zgłaszają się pacjenci, którzy twierdzą, że boli ich całe ciało. Na tej podstawie, wyodrębniono nową chorobę na tle reumatycznym o nazwie fibomialgia, jednak część specjalistów, nadal sceptycznie podchodzi do tego schorzenia.

Wellbutrin XR - 300 mg zoltaczka objawy

Comments are closed.