Reakcja organizmu na ból

wirusowe zapalenie watroby typu b

Bodźce bólowe uruchamiają szereg reakcji, począwszy od reakcji psychicznych, po reakcje układu autonomicznego. W przypadku psychicznego oddziaływania, można zaobserwować różne zaburzenia emocjonalne. U wielu osób z rozpoznanym bólem przewlekłym, rozwija się depresja. Wykazano, że psychika odgrywa znaczącą rolę w tolerancji bólu. Z tego powodu, reakcje na bodźce bólowe są różne u poszczególnych osób, co związane jest z kondycją psychiczną.

Stwierdzono także wzrost wydzielanie niektórych hormonów, takich jak kortyzol, adrenalina czy prolaktyna. Widoczne jest to głównie w przypadku bólu ostrego. Duże znaczenie ma także układ autonomiczny. Wykazano, że wpływa on na reakcje, których celem jest zminimalizowanie skutków uszkodzenia. Obserwowane jest wówczas przyspieszenie pracy serca, oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego czy rozszerzenie źrenic. Również i te reakcje występują głównie podczas bólu ostrego. Z kolei w przypadku bólu przewlekłego, mogą być one niewidoczne.

Ból przewlekły może z kolei spowodować różne zmiany w mózgu. Dotyczą one głównie zmniejszenia gęstości tkanki nerwowej, która odpowiada za odczuwanie bólu. U niektórych osób z bólem przewlekłym obserwuje się różne zmiany behawioralne.

Arixtra Zofran - 8 mg

Comments are closed.